24 Березня
Всесвітній День боротьби із туберкульозом
Всесвітній день боротьби із туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене їм відкриття збудника туберкульозу. Про туберкульоз 

Найбільшого тріумфу Кох досяг 24 березня 1882 року, коли оголосив про те, що зумів виділити бактерію, яка викликає туберкульоз. У той час це захворювання було однією з головних причин смертності. Кох приготував вакцину з ослаблених бактерій туберкульозу але попередити захворювання за допомогою цієї вакцини йому не вдалося. Ця вакцина під назвою Туберкуліндосі застосовується як допоміжний засіб при діагностиці туберкульозу. Щеплення проти туберкульозу було знайдено тільки через декілька років після смерті Коха, але це ніяк не зменшує важливості відкриття і заслуг Коха в справі по боротьбі з туберкульозом. У 1905 році Роберт Кох був удостоєний Нобелівської премії, а відкриті ним бактерії дістали назву «Палички Коха».
Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань. Це хронічне інфекційне захворювання характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Туберкульоз вражає практично всі органи і системи організму. Але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.
Збудником туберкульозу є мікобактерії туберкульозу. Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. Основне джерело зараження – хвора людина. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом (через легені дорослої людини за добу проходить близько 15 кубометрів повітря). При кашлі, чханні, розмові хворого на туберкульоз в повітря, на підлогу і стіни кімнати, предмети побуту, потрапляють дрібні крапельки мокротиння й слини. Мікроби після висихання мокроти довго залишаються життєздатними, навіть у висохлої мокроті і на різних предметах вони виживають до шести-восьми місяців. Це обумовлює можливість контактно-побутовий передачі через посуд, білизна, книги.
На туберкульоз хворіють не тільки люди, але і тварини. Тому можливе зараження при вживанні некип’яченого молока, не провареного м’яса, яєць, при догляді за хворими домашніми тваринами.
Тому туберкульозом можна заразитися де завгодно і необов’язково в результаті прямого контакту з хворим. На туберкульоз хворіють люди різного віку і статі. Паличка Коха не розрізняє соціального статусу, і з однаковою ефективністю заражає бідних і багатих.
Вперше проникли в організм мікобактерії туберкульозу розповсюджуються в організмі людини, але не обов’язково викликають захворювання. Багато хто з них гинуть. Але деякі можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до пори до часу не завдаючи йому шкоди. Несприятливі чинники – погані житлові умови, неповноцінне харчування, брак доброї питної води, стреси, недосипання, зниження опірності організму внаслідок перенесених інших хвороб, низька санітарна культура населення збільшують ризик зараження. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз ті, хто зловживає алкоголем і курінням. Все це знижує опірність організму, і зустріч з паличкою Коха обертається трагедією.
Лікувати туберкульоз складно, тому що він «мутував» і пристосувався до тих препаратів, які на нього раніше впливали. З’явилися мікобактерії туберкульозу, стійкі до лікарських засобів. Це відбувається через несприятливу екологічного середовища і прийому медикаментозних засобів без призначення лікаря.
Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню.
Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:
– Відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму.
– Слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні і за його межами.
– Не допускати захаращення і скупчення пилу.
– Щодня проводити прибирання квартири і меблів вологим способом.
– Як можна частіше провітрювати приміщення.
– Не чистити в кімнаті одяг і взуття.
– Завжди мити руки перед їжею.
– Дотримуватися режим харчування.
– Не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках.
– У їжу вживати тільки кип’ячене молоко.
– Дотримуватися режим праці та відпочинку.
– Гартувати свій організм.
– Займатися фізкультурою і спортом.
– Частіше бувати на свіжому повітрі.
– Боротися зі стресом.
– Регулярно проходити флюорографічне обстеження.
– Бути непримиренним до санітарних недоліків.
Всесвітній День боротьби із туберкульозом був заснований для того, щоб закликати населення берегти власне здоров’я.
Джерелом інфекції, як правило, є хвора людина, яка виділяє з харкотинням туберкульозні палички. Основний шлях зараження - через повітря, що вдихається. В деяких випадках джерелом зараження може бути некип'ячене молоко від ураженої туберкульозом худоби.
Дев'ять симптомів захворювання на туберкульоз;
1. Кашель упродовж трьох і більше тижнів.
2. Кровохаркання.
3. Біль у грудній клітці.
4. Погіршення апетиту.
5. Зниження маси тіла.
6. Втома і слабість.
7. Лихоманка або субфебрилітет.
8. Потіння вночі.
9. Задишка.
При наявності одного або кількох із цих симптомів необхідно пройти флюорографію органів грудної клітки та всебічне обстеження.
Найважливіше пам’ятати  про те, що Ви самостійно взмозі захистити себе; потрібно кинути курити , не зловживати алкоголем. Необхідно уникати людей, що кашляють , чхають, голосно розмовляють і розприскують слину. Важливо зміцнювати  здоров’я фізкультурою і спортом , уникати стресових ситуацій. Отже, здоровий спосіб життя, санітарна грамотність , повноцінне харчування, відповідальність за своє здоров`я  і здоров`я дітей – це головні гарантії здорового суспільства.

ПАМ`ЯТАЙТЕ! ВАШЕ ЗДОРОВ`Я - В ВАШИХ РУКАХ

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Суїцидальна поведінка.

Здоров’я може мати дуже дорогу ціну. І в основному це стосується спроб повернути його на своє місце. У Всесвітній день здоров’я ми бажаємо всім його надійного зберігання. Всім хворим - якнайшвидшого одужання. Медикам - хорошої матеріальної і технічної бази. Всім нам - бути здоровими і життєрадісними! Зі святом Вас!